Skip to main content
The United Pallet Network

The United Pallet Network Παρακολούθηση

Εισαγάγετε τον αριθμό παρακολούθησης The United Pallet Network για να ελέγξετε την πιο πρόσφατη κατάσταση αποστολής.

Παρακολούθηση

Σχετικά με το The United Pallet Network

Το The United Pallet Network είναι ένα δίκτυο μεταφοράς εμπορευμάτων σε παλέτες στο Ηνωμένο Βασίλειο, το οποίο ιδρύθηκε το 2001. Συνδέει ανεξάρτητες αποθήκες-μέλη μέσω ενός συστήματος κόμβου και ακτινωτών συνδέσεων για τη συλλογή και την παράδοση παλετών σε ολόκληρο το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ιρλανδία και ευρωπαϊκούς προορισμούς.

ΣτοιχείοΕπαληθευμένες πληροφορίες
Επίσημη ονομασίαThe United Pallet Network
Επίσημος ιστότοποςhttps://www.upn.co.uk/
Τύπος μεταφορέαΔίκτυο μεταφοράς εμπορευμάτων σε παλέτες, το οποίο χρησιμοποιεί ανεξάρτητες αποθήκες-μέλη και κεντρικές λειτουργίες κόμβων.
Κύρια περιοχήΗνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία και ευρωπαϊκοί προορισμοί.
Σελίδα παρακολούθησηςΠεριοχή παρακολούθησης στον επίσημο ιστότοπο· ο ιστότοπος αναφέρει τα Podtracker και SmartTRAK ως εργαλεία παρακολούθησης.
Ίδρυση2001.
ΔίκτυοΣτον επίσημο ιστότοπο περιγράφονται περισσότερες από 100 αποθήκες-μέλη.

Σχέσεις οντοτήτων μεταφορέα

ΟντότηταΣχέση
The United Pallet NetworkΤο The United Pallet Network συντονίζει τη μεταφορά εμπορευμάτων σε παλέτες μέσω ενός δικτύου αποθηκών-μελών και κεντρικών λειτουργιών κόμβων.
Αποθήκες-μέληΟι ανεξάρτητες αποθήκες-μέλη συλλέγουν και παραδίδουν τοπικά τα εμπορεύματα, συνδέοντας παράλληλα τις αποστολές με το ευρύτερο δίκτυο.
SmartTRAKΤο SmartTRAK είναι το εργαλείο παρακολούθησης εμπορευμάτων του δικτύου για την πορεία της αποστολής, τη θέση του οχήματος και τις πληροφορίες παράδοσης.
SmartPODΤο SmartPOD καθιστά διαθέσιμο το ηλεκτρονικό αποδεικτικό παράδοσης που έχει μεταφορτωθεί, αφού καταγραφούν οι υπογραφές παράδοσης.
Ευρωπαίοι συνεργάτες υπηρεσιώνΕπιλεγμένοι Ευρωπαίοι συνεργάτες υπηρεσιών υποστηρίζουν τις παραδόσεις σε ευρωπαϊκούς προορισμούς· ο συνεργάτης που χειρίζεται ένα συγκεκριμένο σκέλος μπορεί να διαφέρει ανά διαδρομή.
17TRACKΤο 17TRACK είναι μια ανεξάρτητη πλατφόρμα παρακολούθησης που ενδέχεται να συγκεντρώνει διαθέσιμα συμβάντα· δεν λειτουργεί το δίκτυο μεταφοράς εμπορευμάτων.

Σύντομη απάντηση

Χρησιμοποιήστε τον αριθμό αποστολής και, όπου ζητείται, τον ταχυδρομικό κώδικα παράδοσης στην επίσημη περιοχή παρακολούθησης. Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε το 17TRACK με το αναγνωριστικό της αποστολής. Ο αριθμός αποστολής διαφέρει από τον αριθμό παραγγελίας ή την αναφορά πελάτη. Αν δεν εμφανιστεί αποτέλεσμα, ελέγξτε τους χαρακτήρες, επιβεβαιώστε ότι τα εμπορεύματα έχουν παραληφθεί και ρωτήστε τον αποστολέα ή την τοπική αποθήκη-μέλος αν έχει μεταφορτωθεί η πρώτη σάρωση.

Συμβουλή: Το 17TRACK μπορεί να εμφανίζει διαθέσιμα συμβάντα παρακολούθησης, αλλά δεν μπορεί να κανονίσει παραλαβή, να αλλάξει διεύθυνση, να εκδώσει επιστροφή χρημάτων, να εγκρίνει αξίωση ή να αλλάξει τη φυσική μετακίνηση μιας παλέτας.

Πώς να παρακολουθήσετε δέματα του The United Pallet Network

Η πιο αξιόπιστη επιλογή είναι η επίσημη περιοχή παρακολούθησης, επειδή ο αποστολέας, η αποθήκη-μέλος και το σύστημα του δικτύου μπορούν να συσχετίσουν τον αριθμό αποστολής με τον ταχυδρομικό κώδικα παράδοσης και τα αρχεία της αποστολής.

Μορφή αριθμού παρακολούθησης

ΑναγνωριστικόΣυνήθης χρήση
Αριθμός αποστολήςΤο κύριο αναγνωριστικό μιας αποστολής εμπορευμάτων σε παλέτες. Η ακριβής δομή δεν προσδιορίζεται στα παρεχόμενα επίσημα στοιχεία· αντιγράψτε τον ακριβώς από τα έγγραφα παραλαβής ή την ειδοποίηση του αποστολέα.
Προβολή όλων των λεπτομερειών για τα αναγνωριστικά αποστολών
Εκδίδεται απόΤο αρχείο της αποστολής δημιουργείται συνήθως από την επιχείρηση αποστολής, το σύστημα κρατήσεων ή την αποθήκη-μέλος.
Πού εμφανίζεταιΑνατρέξτε στο δελτίο αποστολής, την επιβεβαίωση αποστολής, την απόδειξη παραλαβής ή το μήνυμα παρακολούθησης του αποστολέα.
Εμβέλεια παρακολούθησηςΠροορίζεται να συνδέει την παραλαβή, τη διαχείριση στον κόμβο, την εξέλιξη της παράδοσης και τις πληροφορίες απόδειξης παράδοσης.
Σημαντική επισήμανσηΈνας αριθμός παραγγελίας, αριθμός τιμολογίου, αριθμός ετικέτας παλέτας ή ταχυδρομικός κώδικας από μόνος του μπορεί να μην είναι ο αριθμός αποστολής του δικτύου.
Ταχυδρομικός κώδικαςΕνδέχεται να ζητηθεί ταχυδρομικός κώδικας παράδοσης από την επίσημη διαδικασία Podtracker για να βοηθήσει στον εντοπισμό της αποστολής.
Αριθμός παραγγελίας ή αναφοράςΈνα αναγνωριστικό εμπόρου ή πελάτη που χρησιμοποιείται για εμπορικά αρχεία· δεν θα πρέπει να θεωρείται ότι μπορεί να παρακολουθηθεί ως αριθμός αποστολής.
Αρχείο απόδειξης παράδοσηςΈνα αρχείο παράδοσης που συνδέεται με την αποστολή μετά τη λήψη της υπογραφής· δεν αντικαθιστά το αρχικό αναγνωριστικό παρακολούθησης.

Για να παρακολουθήσετε την αποστολή, ανοίξτε τον επίσημο ιστότοπο, επιλέξτε τη διαδρομή παρακολούθησης ή Podtracker, εισαγάγετε τον αριθμό αποστολής και τυχόν ζητούμενο ταχυδρομικό κώδικα και, στη συνέχεια, ελέγξτε το πιο πρόσφατο συμβάν και το αρχείο παράδοσης. Για το 17TRACK, υποβάλετε το ίδιο αναγνωριστικό αποστολής και επιτρέψτε την αυτόματη αναγνώριση μεταφορέα. Αν ο αριθμός δημιουργήθηκε πρόσφατα, το πρώτο συμβάν ενδέχεται να εμφανιστεί μόνο αφού το μέλος-αποθήκη ή το όχημα παραλαβής επεξεργαστεί το φορτίο.

Σύγκριση υπηρεσιών

ΥπηρεσίαΙδανική επιλογή
Προτεραιότητα 24 ωρώνΕπείγον φορτίο σε παλέτες εντός Ηνωμένου Βασιλείου, όπου η επιλεγμένη διαδρομή υποστηρίζει την υπηρεσία προτεραιότητας.
Τυπική 48 ωρώνΣυνήθης παράδοση παλετών εντός Ηνωμένου Βασιλείου με μεγαλύτερο δημοσιευμένο χρονικό περιθώριο υπηρεσίας.
Χρονομετρημένη και εξειδικευμένη παράδοσηΑπαιτήσεις παράδοσης πριν από το μεσημέρι, πριν από τις 10 π.μ., κατόπιν ραντεβού, με ανυψωτική πλατφόρμα, το Σάββατο, για ογκώδη αντικείμενα και άλλες καθορισμένες απαιτήσεις παράδοσης.
Δείτε όλες τις λεπτομέρειες για τις εξειδικευμένες υπηρεσίες
ΚάλυψηΤο Ηνωμένο Βασίλειο, η Ιρλανδία και οι ευρωπαϊκοί προορισμοί περιγράφονται στις επίσημες σελίδες υπηρεσιών.
Επίπεδο παρακολούθησηςΗ τεχνολογία παρακολούθησης παρέχει ορατότητα της αποστολής, ενώ η επίσημη ιστοσελίδα περιγράφει το SmartTRAK και την ηλεκτρονική απόδειξη παράδοσης.
Προϋποθέσεις μεγέθουςΟι δημοσιευμένες οδηγίες περιγράφουν παλέτες ύψους έως 2,2 μέτρα, μήκους 3 μέτρων και βάρους 1.200 kg, με την επιφύλαξη των προϋποθέσεων της υπηρεσίας και του δικτύου.
ΠεριορισμόςΗ διαθεσιμότητα, η διαδρομή, η προσφορά και το χρονικό περιθώριο παράδοσης εξαρτώνται από την κρατημένη υπηρεσία και τις ρυθμίσεις με τις αποθήκες-μέλη.
Υπηρεσίες ΙρλανδίαςΦορτία σε παλέτες μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Ιρλανδίας, συμπεριλαμβανομένων των επιλογών Priority Express και Standard Economy.
Ευρωπαϊκές υπηρεσίεςΕισαγωγές και εξαγωγές σε 26 ευρωπαϊκές χώρες με τη χρήση επιλεγμένων ευρωπαϊκών συνεργατών υπηρεσιών.

Χρόνος παράδοσης

ΥπηρεσίαΔημοσιευμένο πρότυπο
Υπηρεσία προτεραιότητας Ηνωμένου ΒασιλείουΠεριγραφή υπηρεσίας 24 ωρών· ισχύουν η διαδρομή, η ώρα κράτησης και οι προϋποθέσεις παράδοσης.
Τυπική υπηρεσία Ηνωμένου ΒασιλείουΠεριγραφή υπηρεσίας 48 ωρών· ισχύουν η διαδρομή, η ώρα κράτησης και οι προϋποθέσεις παράδοσης.
Χρονομετρημένη παράδοσηΕνδέχεται να επιλεγεί ένα συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο, όπως πριν από τις 10 π.μ. ή πριν από το μεσημέρι, όπου είναι διαθέσιμο.
Ιρλανδία και ΕυρώπηΗ περίοδος παράδοσης ποικίλλει ανάλογα με την προέλευση, τον προορισμό, το τελωνείο, τη διαδρομή και την επιλεγμένη υπηρεσία· ο επίσημος ιστότοπος παραπέμπει τους πελάτες για υποστήριξη σχετικά με τη συγκεκριμένη διαδρομή.

Χρόνοι παράδοσης ανά χώρα προορισμού

Περιοχή προορισμούΟδηγίες παράδοσης
Ηνωμένο ΒασίλειοΟι υπηρεσίες Priority 24-hour και Standard 48-hour περιγράφονται για τις ισχύουσες εγχώριες διαδρομές.
ΙρλανδίαΟι υπηρεσίες Priority Express και Standard Economy περιγράφονται· η διαδρομή μέσω της Ιρλανδικής Θάλασσας και οι τελωνειακές απαιτήσεις μπορούν να επηρεάσουν το χρονικό περιθώριο παράδοσης.
Ευρωπαϊκοί προορισμοίΗ υπηρεσία είναι διαθέσιμη σε 26 ευρωπαϊκές χώρες μέσω επιλεγμένων συνεργατών· ζητήστε προσφορά και εκτίμηση παράδοσης ειδικά για τη διαδρομή.

Τα επίσημα στοιχεία δεν παρέχουν έναν αξιόπιστο πίνακα μέσων χρόνων ανά χώρα. Μην αντιμετωπίζετε τις περιγραφές των 24 ή 48 ωρών για το Ηνωμένο Βασίλειο ως εγγυήσεις για διεθνείς διαδρομές. Η ώρα λήξης παραλαβών, τα Σαββατοκύριακα, οι αργίες, η ορθότητα της διεύθυνσης, η χωρητικότητα των οχημάτων, τα τελωνεία και οι παραδόσεις μεταξύ συνεργατών μπορούν να αλλάξουν την πραγματική ημερομηνία παράδοσης.

Συνήθη προβλήματα παρακολούθησης και λύσεις

Πρόβλημα ή κατάστασηΠρώτη ενέργεια
Μη έγκυρος αριθμόςΑντιγράψτε τον αριθμό αποστολής από το δελτίο αποστολής και αφαιρέστε τυχόν κατά λάθος κενά· ζητήστε από τον αποστολέα να επιβεβαιώσει το αναγνωριστικό.
Δεν υπάρχει συμβάν παρακολούθησηςΡωτήστε αν το φορτίο έχει παραληφθεί ή υποβληθεί σε επεξεργασία από την αποθήκη-μέλος· η δημιουργία ετικέτας δεν αποτελεί φυσική παραλαβή.
Σε μεταφορά χωρίς πρόσφατη ενημέρωσηΕλέγξτε τον επίσημο ιχνηλάτη και, στη συνέχεια, ζητήστε από τον αποστολέα ή την αρμόδια αποθήκη-μέλος ενημέρωση για τη διαδρομή, ιδιαίτερα μετά από Σαββατοκύριακο ή αργία.
Εξαίρεση παράδοσηςΕπιβεβαιώστε τη διεύθυνση, τις οδηγίες πρόσβασης, τη διαθεσιμότητα του παραλήπτη και αν απαιτείται ραντεβού για επαναπαράδοση.
Παραδόθηκε αλλά δεν παραλήφθηκεΕλέγξτε τη διεύθυνση παράδοσης, τον χώρο παραλαβής εμπορευμάτων, τους γείτονες, τη ρεσεψιόν και το προσωπικό του χώρου· ζητήστε από τον αποστολέα ή την επαφή παράδοσης την ηλεκτρονική απόδειξη παράδοσης.
Κατεστραμμένη ή χαμένη παλέταΦωτογραφίστε την παλέτα και τη συσκευασία, διατηρήστε τα εμπορεύματα και τα έγγραφα, ενημερώστε άμεσα τον αποστολέα και ζητήστε από το συμβαλλόμενο μέρος να ξεκινήσει την κατάλληλη έρευνα.
Προβολή όλων των λεπτομερειών για κλιμάκωση προβλήματος παρακολούθησης
Ενέργεια αποστολέαΠαρέχετε τον αριθμό αποστολής, την ημερομηνία παραλαβής, την επιλεγμένη υπηρεσία, τα στοιχεία προέλευσης και προορισμού, την περιγραφή του περιεχομένου και τα εμπορικά αποδεικτικά στοιχεία.
Ενέργεια παραλήπτηΚαταγράψτε το πιο πρόσφατο συμβάν, ελέγξτε τον χώρο παράδοσης και διατηρήστε τη συσκευασία ή τις φωτογραφίες για διερεύνηση ζημιάς.
Διαδικασία κλιμάκωσηςΞεκινήστε από τον πωλητή ή το μέρος που έκανε την κράτηση μεταφοράς και, στη συνέχεια, απευθυνθείτε στην αρμόδια αποθήκη-μέλος ή στο επίσημο κανάλι επικοινωνίας.
Περιορισμός του 17TRACKΤο 17TRACK εμφανίζει τα διαθέσιμα συμβάντα, αλλά δεν μπορεί να διερευνήσει φυσική απώλεια, να κανονίσει επαναπαράδοση ή να εγκρίνει αποζημίωση.

Συχνές ερωτήσεις

Βασικές συχνές ερωτήσεις

1. Πώς παρακολουθώ το δέμα μου από το The United Pallet Network;

Εισαγάγετε τον αριθμό αποστολής και οποιονδήποτε ζητούμενο ταχυδρομικό κώδικα στην επίσημη περιοχή παρακολούθησης ή υποβάλετε το αναγνωριστικό στο 17TRACK.

2. Πού μπορώ να βρω τον αριθμό παρακολούθησης του The United Pallet Network;

Αναζητήστε τον στο δελτίο αποστολής, στην επιβεβαίωση αποστολής, στην ετικέτα της παλέτας ή στο μήνυμα που παρέχεται από τον αποστολέα.

3. Πώς μοιάζει ένας αριθμός παρακολούθησης του The United Pallet Network;

Τα παρεχόμενα επίσημα στοιχεία δεν ορίζουν ένα ενιαίο δημόσιο μοτίβο, επομένως χρησιμοποιήστε το πλήρες αναγνωριστικό αποστολής που εμφανίζεται στα έγγραφα της αποστολής.

4. Πότε θα εμφανιστεί το πρώτο συμβάν παρακολούθησης;

Το πρώτο συμβάν εξαρτάται συνήθως από την παραλαβή και την επεξεργασία από μια αποθήκη-μέλος· μια καταχώριση κράτησης ή ετικέτας δεν αποδεικνύει ότι η παλέτα έχει παραληφθεί.

5. Γιατί δεν ενημερώνεται η παρακολούθηση του The United Pallet Network;

Μια σάρωση μπορεί να εκκρεμεί κατά την παραλαβή, τη μεταφορά μεταξύ κόμβων, ένα Σαββατοκύριακο, μια αργία ή μια παράδοση μεταξύ συνεργατών· επαληθεύστε τον αριθμό και ζητήστε από τον αποστολέα ενημέρωση σε επίπεδο αποθήκης.

6. Πόσο διαρκεί η παράδοση από το The United Pallet Network;

Ο επίσημος ιστότοπος περιγράφει υπηρεσίες Priority 24 ωρών και Standard 48 ωρών στο Ηνωμένο Βασίλειο, ενώ ο χρόνος για την Ιρλανδία και την Ευρώπη εξαρτάται από τη διαδρομή και την επιλογή υπηρεσίας.

7. Τι πρέπει να κάνω μετά από αποτυχημένη παράδοση;

Επιβεβαιώστε τα στοιχεία πρόσβασης και διεύθυνσης και επικοινωνήστε με τον αποστολέα ή την αρμόδια αποθήκη-μέλος για να κανονίσετε την διαθέσιμη ενέργεια επαναπαράδοσης ή κράτησης.

8. Τι πρέπει να κάνω αν η παρακολούθηση δείχνει ότι η παλέτα παραδόθηκε, αλλά δεν την έχω παραλάβει;

Ελέγξτε τον χώρο παραλαβής εμπορευμάτων, τη ρεσεψιόν, τους γείτονες και το προσωπικό του χώρου, στη συνέχεια ζητήστε ηλεκτρονική απόδειξη παράδοσης και κλιμακώστε το ζήτημα μέσω του αποστολέα.

9. Πώς αναφέρω μια χαμένη ή κατεστραμμένη παλέτα;

Ενημερώστε άμεσα τον αποστολέα, διατηρήστε τη συσκευασία και συγκεντρώστε φωτογραφίες, τον αριθμό αποστολής, αποδεικτικά της αξίας και το αρχείο παράδοσης για την κατάλληλη διερεύνηση.

10. Πώς επικοινωνώ με το The United Pallet Network;

Χρησιμοποιήστε την επίσημη σελίδα επικοινωνίας, καλέστε στο 0844 833 0300 ή στείλτε email στο info@upn.co.uk· παρέχετε τον αριθμό αποστολής και το πιο πρόσφατο συμβάν.

Συχνές ερωτήσεις για ειδικούς

11. Τι είναι το SmartTRAK για το The United Pallet Network;

Το SmartTRAK είναι το εργαλείο παρακολούθησης φορτίων του δικτύου, που εμφανίζει την πορεία της αποστολής, πληροφορίες οχήματος, την κατάσταση παράδοσης και λειτουργική ορατότητα μέσω χαρτών.

12. Για ποιο σκοπό χρησιμοποιείται το SmartPOD από το The United Pallet Network;

Το SmartPOD καθιστά διαθέσιμο το ηλεκτρονικό αποδεικτικό παράδοσης μετά τη μεταφόρτωση στα συστήματα του δικτύου των υπογραφών που συλλέχθηκαν κατά την παράδοση.

13. Πραγματοποιεί το The United Pallet Network διεθνείς παραδόσεις;

Το The United Pallet Network περιγράφει υπηρεσίες για την Ιρλανδία και 26 ευρωπαϊκές χώρες, με την υποστήριξη επιλεγμένων ευρωπαϊκών συνεργατών υπηρεσιών.

14. Σημαίνει η άφιξη σε ευρωπαϊκό συνεργάτη ότι έχει πραγματοποιηθεί η παράδοση;

Όχι. Ένα συμβάν συνεργάτη ή κόμβου υποδεικνύει επιχειρησιακή μεταβίβαση ή στάδιο επεξεργασίας· για την παράδοση απαιτείται ολοκληρωμένο συμβάν παράδοσης και, όπου είναι διαθέσιμο, αποδεικτικό παράδοσης.

15. Μπορεί να αποσταλεί μία παλέτα μέσω του The United Pallet Network;

Ναι. Ο επίσημος ιστότοπος αναφέρει ότι τόσο οι αποστολές μίας παλέτας όσο και οι μεγαλύτερες αποστολές σε παλέτες μπορούν να διαχειριστούν μέσω μιας τοπικής αποθήκης μέλους.

16. Ποιες πληροφορίες απαιτούνται για τη διερεύνηση μιας παράδοσης;

Προετοιμάστε τον αριθμό αποστολής, την ημερομηνία παραλαβής, την προέλευση και τον προορισμό, την υπηρεσία, την πιο πρόσφατη σάρωση, την περιγραφή των εμπορευμάτων, αποδεικτικά αξίας και φωτογραφίες σε περίπτωση ζημιάς.

17. Μπορούν οι επιχειρήσεις να χρησιμοποιήσουν API για την παρακολούθηση του The United Pallet Network;

Τα επίσημα στοιχεία επιβεβαιώνουν την ύπαρξη εσωτερικών εργαλείων IT εφοδιαστικής και παρακολούθησης, αλλά δεν τεκμηριώνουν την ύπαρξη τρέχοντος δημόσιου API μεταφορέα· οι επιχειρήσεις θα πρέπει να επικοινωνήσουν με την επίσημη ομάδα υποστήριξης σχετικά με τις επιλογές διασύνδεσης.

API παρακολούθησης

Αναφορά API του 17TRACK
// Carrier official API: current public official tracking API not confirmed.
// 17TRACK API: carrier code must be confirmed from current 17TRACK carrier data.
POST https://api.17track.net/track/v2.4/register
Headers:
  17token: YourKey
  Content-Type: application/json
Body:
[
  {
    "number": "TRACKING_NUMBER",
    "carrier": "CARRIER_CODE"
  }
]

Πηγές και αναφορές

Το 17TRACK είναι μια ανεξάρτητη πλατφόρμα παρακολούθησης και δεν συνδέεται με το The United Pallet Network.

Παρακολουθήστε το δέμα σας

Παγκόσμια υπηρεσία παρακολούθησης ταχυμεταφορών

A professional and stable global package tracking platform.

17TRACK
Loading