Skip to main content
Trendyol Express

Trendyol Express ndjekja

Ju lutemi vendosni numrin e gjurmimit Trendyol Express për të kontrolluar statusin më të fundit të dërgesës.

Gjurmo

Rreth Trendyol Express

Trendyol Express është marka e dorëzimit e identifikuar nga faqja zyrtare e dhënë. Përdorni faqen zyrtare dhe informacionin e dërgesës të dhënë nga shitësi për të përcaktuar itinerarin aktual të dorëzimit, ngjarjet e disponueshme të gjurmimit dhe palën përgjegjëse për veprimin e radhës.

FushaInformacion i verifikuar
Emri i shfaqurTrendyol Express
Faqja zyrtare e internetithttps://www.trendyolexpress.com/
Roli në gjurmimGjurmimi i dërgesës duhet të përcaktohet nga identifikuesi i gjurmimit i dhënë nga transportuesi ose shitësi dhe nga përvoja aktuale zyrtare e gjurmimit.
Fusha e veprimitFusha e zbatueshme varet nga dërgesa, shitësi, destinacioni dhe itinerari i dorëzimit të shfaqur në të dhënat e dërgesës.

Marrëdhëniet ndërmjet subjekteve të transportit

SubjektiMarrëdhënia
Trendyol ExpressTrendyol Express është emri i transportuesit që duhet të zgjidhet kur të dhënat e dërgesës identifikojnë Trendyol Express si ofruesin e gjurmimit.
Shitësi ose tregu onlineShitësi ose tregu online zakonisht jep referencën e porosisë, njoftimin e dërgimit dhe çdo identifikues gjurmimi; numri i porosisë nuk është automatikisht numër gjurmimi i transportuesit.
17TRACK17TRACK është një platformë e pavarur gjurmimi që mund të mbledhë ngjarjet e disponueshme të transportuesve; ajo nuk transporton paketa dhe nuk vendos për kërkesat për dëmshpërblim.

Përgjigje e shpejtë

Vendosni numrin e gjurmimit të dhënë në mesazhin e dërgimit nga shitësi në faqen zyrtare të Trendyol Express ose dërgojeni atë te 17TRACK për të parë ngjarjet e disponueshme. Nëse nuk shfaqet asnjë rezultat, fillimisht hiqni hapësirat dhe shenjat e pikësimit, kontrolloni që vlera të jetë një numër gjurmimi dhe jo një numër porosie, dhe pyesni shitësin nëse etiketa i është dorëzuar transportuesit.

Këshillë profesionale: 17TRACK është një platformë e pavarur gjurmimi. Ajo nuk mund të ndryshojë një adresë, të përshpejtojë dorëzimin, të lëshojë rimbursim ose të miratojë një kërkesë për dëmshpërblim.

Si të gjurmoni paketat e Trendyol Express

Mënyra më e sigurt është të përdorni identifikuesin e shfaqur në njoftimin e dërgimit dhe ta krahasoni rezultatin në faqen zyrtare të transportuesit dhe në 17TRACK.

HapiVeprimi
1. Gjeni identifikuesinKontrolloni emailin e dërgimit, llogarinë e shitësit, faqen e porosisë, etiketën ose faturën. Zgjidhni vlerën e përshkruar qartë si gjurmim, dërgesë ose gjurmim ngarkese.
2. Përdorni rrugën zyrtareHapni faqen zyrtare të Trendyol Express dhe përdorni funksionin e gjurmimit të paraqitur atje.
3. Verifikoni me burime të tjeraDërgojeni të njëjtin identifikues te 17TRACK kur keni nevojë për një pamje të konsoliduar ose kur dërgesa mund të përfshijë më shumë se një transportues.
4. Zgjidhni rastet pa rezultatKontrolloni shkrimin, hiqni hapësirat, prisni skanimin e parë fizik dhe kontaktoni shitësin nëse dërgesa vetëm është etiketuar ose njoftuar.

Formatet dhe shembujt e numrave të gjurmimit

Një identifikues gjurmimi i Trendyol Express duhet të kopjohet saktësisht nga të dhënat e dërgesës. Nuk duhet të nxirret një model universal publik vetëm nga një parashtesë, sepse referencat e tregut online, identifikuesit e transportuesit dhe identifikuesit e dorëzimit të miljes së fundit mund të shfaqen së bashku.

Formati i numrit të gjurmimit

Familja e identifikuesitModeli i normalizuar
Identifikuesi i gjurmimit të transportuesitPërdorni vlerën e plotë të dhënë nga shitësi; një shembull i sigurt i redaktuar është XXXX XXXX XXXX.
Shiko të gjitha detajet për identifikuesit e gjurmimit të transportuesit
Lëshuar ngaPala lëshuese përcaktohet nga të dhënat e dërgesës, jo vetëm nga pamja vizuale.
Ku e shohin përdoruesitMesazhet e dërgimit, faqet e porosive të shitësit, etiketat ose faturat mund ta shfaqin identifikuesin.
Fusha e gjurmimitMund të shfaqë vetëm ngjarjet e transportuesit ose mund të mbetet i lidhur me një identifikues partneri gjatë dorëzimit.
Referenca e porosisë së tregtaritOrder-XXXX ose një referencë tjetër e përcaktuar nga shitësi; mos supozoni se mund të gjurmohet.
Shiko të gjitha detajet për referencat e porosive të tregtarëve
QëllimiNjë referencë porosie identifikon blerjen në sistemin e shitësit ose të tregut online.
Kush mund ta kërkojëShitësi ose tregu online zakonisht mund ta lidhë atë me të dhënat e dërgesës.
VeprimiKërkojini shitësit identifikuesin e gjurmimit të transportuesit kur një referencë porosie nuk kthen ngjarje të transportuesit.
Identifikuesi i partnerit ose i dorëzimit në miljen e funditNjë vlerë e veçantë mund të shfaqet pas dorëzimit te një partner logjistik; përdorni vlerën e shfaqur në mesazhin më të fundit të transportuesit ose shitësit.
Shiko të gjitha detajet për identifikuesit e partnerëve
MarrëdhëniaNjë identifikues partneri mund të lëshohet nga një palë tjetër transporti ose dorëzimi.
DukshmëriaDisa ngjarje të partnerit mund të shfaqen para ose pas ngjarjeve të Trendyol Express.
KufizimFakti që mund të kërkohet në një platformë gjurmimi nuk dëshmon vetvetiu se cili transportues e ka lëshuar numrin.

Statuset e gjurmimit dhe kuptimet e tyre

StatusiKuptimi
Etiketa u krijua ose dërgesa u njoftuaTë dhënat e dërgesës mund të ekzistojnë përpara një skanimi fizik të pranimit; shitësi duhet të konfirmojë dorëzimin nëse statusi mbetet i pandryshuar.
Pranuar ose marrëNjë skanim i transportuesit tregon se dërgesa hyri në procesin e dukshëm të transportuesit.
Në transport ose në sortimDërgesa po lëviz midis pikave të përpunimit; skanimet e përsëritura mund të mos ndodhin në çdo lëvizje.
Në procesin e dorëzimitDërgesa ka hyrë në një itinerar dorëzimi; mbani të disponueshme adresën dhe udhëzimet e aksesit.
DorëzuarËshtë regjistruar një ngjarje dorëzimi. Kontrolloni vendndodhjen e dorëzimit, anëtarët e familjes, personelin e ndërtesës dhe shitësin nëse pakoja mungon.
Përjashtim, dorëzim i pasuksesshëm ose kthimNjë ngjarje kërkon vëmendje ose dërgesa po kthehet përmes rrjetit; shitësi dhe transportuesi duhet të sqarojnë zgjidhjen e mundshme.

Shërbimet dhe afatet e dorëzimit

Një standard i vetëm publik dorëzimi nuk duhet të zbatohet për çdo dërgesë të Trendyol Express. Afati i premtuar nga shitësi, origjina, destinacioni, ora e mbylljes së porosive, saktësia e adresës dhe ngjarjet operacionale përcaktojnë vlerësimin praktik.

Krahasimi i shërbimeve

Shërbimi ose itinerariPërdorimi më i përshtatshëm
Dërgesë e Trendyol Express e caktuar nga shitësiPërdorni identifikuesin e gjurmimit të dërgesës të dhënë pas dërgimit; veçoritë e shërbimit varen nga marrëveshja e përmbushjes së porosive të shitësit.
Itinerari i partnerit ose i dorëzimitPërdoreni kur historiku i gjurmimit identifikon një palë tjetër transporti ose të dorëzimit në miljen e fundit; përgjegjësia mund të ndryshojë sipas fazës.

Koha e dorëzimit

Burimi i vlerësimitSi të interpretohet
Premtimi i shitësit ose në arkëKy është afati përkatës i dorëzimit që i shfaqet klientit për porosinë, në varësi të kushteve dhe përjashtimeve të tij.
Vlerësimi i gjurmimit nga transportuesiKy është një vlerësim operacional i bazuar në ngjarjet e disponueshme dhe mund të ndryshojë pas përjashtimeve ose dorëzimeve te transportues të tjerë.
Vlerësimi për vendin e destinacionitDogana, kapaciteti i dorëzimit në nivel lokal, fundjavat, festat dhe problemet me adresën mund të ndryshojnë datën aktuale të dorëzimit.

Kohët e dorëzimit sipas vendit të destinacionit

DestinacioniUdhëzime për vendimmarrje
Destinacion brenda venditPërdorni afatin e deklaruar nga shitësi dhe ngjarjen më të fundit të transportuesit; shmangni zëvendësimin e tij me një interval fiks ditësh që nuk mbështetet nga të dhënat.
Destinacion ndërkombëtarKonfirmoni nëse një transportues i destinacionit, autoriteti doganor ose shitësi ofron vlerësimin në fuqi përpara se ta konsideroni një boshllëk në skanime si humbje.

Problemet e zakonshme të gjurmimit dhe zgjidhjet

Problemi ose statusiVeprimi i menjëhershëm
Numër i pavlefshëmKopjoni përsëri identifikuesin, hiqni shenjat e formatimit, dallojeni nga numri i porosisë dhe kërkojini shitësit ta ribëshojë vlerën e gjurmimit.
Pa ngjarjeLejoni kohë për skanimin e parë fizik dhe pyesni nëse pakoja është dorëzuar te transportuesi, në vend që vetëm të jetë krijuar etiketa.
Pa përditësim për një periudhë të gjatëKrahasoni ngjarjen më të fundit me afatin e premtuar të dorëzimit, më pas kontaktoni shitësin dhe transportuesin e itinerarit të paraqitur në të dhëna.
Përjashtim në dorëzim ose problem me adresënKontrolloni adresën, mundësinë e kontaktit telefonik dhe udhëzimet e dorëzimit; shitësit mund t'i duhet të kërkojë një korrigjim.
E dorëzuar, por mungonKontrolloni hyrjen, kutinë postare, recepsionin, anëtarët e familjes dhe fqinjët, më pas kërkoni dëshmi të dorëzimit nga shitësi ose transportuesi.
E humbur ose e dëmtuarRuani paketimin dhe fotografitë dhe kërkojini shitësit ose dërguesit të kualifikuar të hapë hetimin ose kërkesën përkatëse.
I kthyer te dërguesiPyesni shitësin pse ndodhi kthimi dhe nëse disponohet një dërgesë e re ose rimbursim.

Transporti ndërkombëtar, doganat dhe kalimet te transportuesit

Për një dërgesë ndërkufitare, një njoftim elektronik paraprak, një dorëzim fizik dhe një skanim i parë nga marrësi janë ngjarje të ndryshme. Mbërritja në një vend destinacioni nuk provon vetvetiu lirimin nga dogana ose pranimin nga transportuesi përfundimtar.

FazaInterpretimi nga klienti
Përgatitja në origjinëShitësi përgatit pakon dhe të dhënat e dërgesës; një ngjarje që lidhet me etiketën mund të ndodhë përpara marrjes fizike në kujdes nga transportuesi.
Transporti dhe kontrollet e eksportitPakoja mund të kalojë nëpër procese klasifikimi, sigurie ose eksporti përpara nisjes së transportit në distancë të gjatë.
Mbërritja në destinacionMbërritja ose përpunimi i shkëmbimit nuk është i barabartë me lirimin nga dogana.
Dogana e importitImportuesit mund t'i duhet të japë informacion ose të paguajë tarifat e vlerësuara sipas rregullave të vendit të destinacionit.
Dorëzimi te partneri dhe milja e funditNjë transportues i destinacionit mund të krijojë ose të vazhdojë një të dhënë gjurmimi; dukshmëria e skanimeve mund të ndërpritet gjatë transferimit.

Menaxhimi i dorëzimit dhe opsionet pas dërgimit

NevojaKontakti i parë i duhur
Korrigjimi i adresësKontaktoni menjëherë shitësin dhe përdorni kanalin zyrtar të transportuesit nëse të dhënat e dërgesës ofrojnë një mundësi korrigjimi të lejuar.
Ridërgimi ose marrjaNdiqni njoftimin më të fundit të dorëzimit dhe kontaktoni transportuesin përgjegjës ose shitësin e paraqitur në të dhëna.
Dëshmia e dorëzimitKërkojini shitësit ose transportuesit që kryen dorëzimin provat e disponueshme të dorëzimit.

Paketat e humbura, të dëmtuara, kërkesat për dëmshpërblim, sigurimi dhe rimbursimet

ProcesiPërdoreni kur
Kërkesë për gjurmimPërdoreni kur një ngjarje është e paqartë ose një skanim duket i pasaktë.
Hetim nga transportuesiPërdoreni kur dërgesa është vonuar, ka humbur ose është prekur nga një problem gjatë dorëzimit; pala e përshtatshme duhet të ndjekë procedurën përkatëse të transportuesit.
Rimbursim ose zëvendësim nga shitësiPërdoreni kur marrëveshja e blerjes parashikon një zgjidhje; shitësi kontrollon vendimin tregtar për rimbursimin.

Ruani numrin e gjurmimit, detajet e porosisë, datën e dërgimit, adresën, përshkrimin e artikullit, provat e vlerës, fotografitë dhe paketimin. Të drejtat dhe afatet për paraqitjen e kërkesës varen nga shërbimi dhe pala që ka blerë transportin.

Kufizimet e transportit dhe trajtimi i veçantë

KategoriaPasoja praktike
Mallra të rrezikshmeArtikujt e klasifikuar si mallra të rrezikshme mund të jenë të ndaluar ose t'u nënshtrohen kontrolleve specifike sipas itinerarit.
Bateri, lëngje dhe aerosoleRregullat e paketimit, deklarimit dhe transportit mund të ndikojnë në pranimin dhe itinerarin.
Mallra që prishen ose të brishtaPaketimi dhe përshtatshmëria e shërbimit duhet të konfirmohen përpara dërgimit.
Mallra ndërkufitareDeklaratat doganore, rregullat e importit dhe kufizimet e destinacionit mund të vonojnë ose parandalojnë dorëzimin.

Shërbimi ndaj klientit

KanaliPërdorimi më i përshtatshëm
Faqja zyrtare e internetitPërdorni faqen zyrtare të Trendyol Express për itinerarin aktual të transportuesit dhe opsionet e publikuara të kontaktit.
Mbështetja e shitësit ose e tregut elektronikPërdoreni këtë kanal për informacionet e munguara të gjurmimit, ndryshimet e porosive, rimbursimet, zëvendësimet dhe mosmarrëveshjet tregtare.
Mbështetja e 17TRACKPërdorni 17TRACK për pyetje mbi gjurmimin në nivel platforme; ai nuk mund të ndryshojë operacionet e transportuesit ose të miratojë kërkesa.

Përgatitni identifikuesin e gjurmimit, numrin e porosisë, datën e dërgimit, adresën e dorëzimit, skanimin e fundit, përshkrimin e artikullit dhe fotografitë përpara përshkallëzimit.

Gjurmimi për tregtinë elektronike dhe bizneset

Tregtarët duhet të dallojnë referencën e porosisë në tregun elektronik nga identifikuesi i gjurmimit të transportuesit. Për operacionet me shumë transportues, një platformë gjurmimi mund të standardizojë ngjarjet e disponueshme, por transportuesi ose shitësi mbetet përgjegjës për zgjidhjen operacionale.

Krahasimi i zhvilluesit/API-së

OpsioniOfruesi
Integrimi zyrtar i transportuesitTrendyol Express
Shikoni të gjitha detajet për integrimin zyrtar të transportuesit
Përdorimi kryesorPërdorni vetëm dokumentacionin e ofruar drejtpërdrejt nga transportuesi ose përmes një kanali biznesi të autorizuar.
AutentikimiNdiqni kredencialet dhe kontrollet e aksesit të specifikuara në dokumentacionin zyrtar aktual.
Shënim për migriminMos u mbështetni te një endpoint i vjetër i kopjuar nga një integrim që nuk lidhet me këtë.
API me shumë transportues17TRACK
Shikoni të gjitha detajet për API-në e 17TRACK
Përdorimi kryesorPërdoreni për gjurmim të standardizuar në transportuesit e mbështetur.
AutentikimiKërkesa e dokumentuar përdor një kokë 17token.
Aftësia e përpunimit në grupEndpoint-i i regjistrimit pranon një varg objektesh gjurmimi; konfirmoni dokumentacionin aktual përpara vendosjes në prodhim.

Pyetje të shpeshta

Pyetje të shpeshta bazë

1. Si ta gjurmoj paketën time të Trendyol Express?

Vendosni identifikuesin e gjurmimit në faqen zyrtare të Trendyol Express ose dërgojeni te 17TRACK për të parë ngjarjet e disponueshme të dërgesës.

2. Ku mund ta gjej numrin tim të gjurmimit të Trendyol Express?

Kontrolloni mesazhin e dërgimit, llogarinë e shitësit, faqen e porosisë, etiketën ose faturën për një vlerë të identifikuar si gjurmim ose gjurmim dërgese.

3. Si duket një numër gjurmimi i Trendyol Express?

Formati varet nga të dhënat e dërgesës, ndaj përdorni vlerën e plotë të dhënë nga shitësi në vend që të hamendësoni nga një prefiks.

4. Pse paketa ime e Trendyol Express nuk ka marrë skanimin e parë?

Krijimi i një etikete ose njoftimi elektronik mund të paraprijë pranimin fizik; pyesni shitësin nëse pakoja është dorëzuar.

5. Pse gjurmimi im i Trendyol Express nuk po përditësohet?

Mund të ketë boshllëqe në gjurmim midis ngjarjeve të përpunimit ose gjatë një dorëzimi; krahasoni ngjarjen e fundit me afatin e premtuar dhe kontaktoni shitësin nëse ai ka kaluar.

6. Kur do të mbërrijë paketa ime e Trendyol Express?

Përdorni afatin e dorëzimit të shitësit dhe vlerësimin më të fundit të gjurmimit, duke pasur parasysh se një vlerësim nuk është automatikisht garanci.

7. Çfarë duhet të bëj pas një dështimi të dorëzimit nga Trendyol Express?

Shqyrtoni përjashtimin, verifikoni adresën dhe ndiqni njoftimin e dorëzimit ose udhëzimet e shitësit për përpjekjen e radhës.

8. Çfarë duhet të bëj nëse Trendyol Express thotë se është dorëzuar, por unë nuk e kam marrë pakon?

Kontrolloni hyrjen, kutinë postare, recepsionin, anëtarët e familjes dhe fqinjët, më pas kërkojini shitësit ose transportuesit provat e dorëzimit.

9. Si ta raportoj një dërgesë të humbur ose të dëmtuar të Trendyol Express?

Ruani paketimin dhe fotografitë dhe kërkojini dërguesit ose shitësit të autorizuar të nisë hetimin ose kërkesën përkatëse.

10. Si të kontaktoj Trendyol Express?

Përdorni mënyrën e kontaktit të publikuar në faqen zyrtare të internetit të Trendyol Express dhe mbani gati identifikuesin e gjurmimit dhe informacionin e porosisë.

Pyetje të shpeshta për ekspertët

11. A është numri i porosisë së Trendyol Express i njëjtë me numrin e gjurmimit?

Jo. Numri i porosisë identifikon blerjen, ndërsa numri i gjurmimit identifikon të dhënat e një dërgese të përdorura për ngjarjet e transportit.

12. A dëshmon etiketa e Trendyol Express se pakoja është pranuar?

Jo. Krijimi i etiketës ose njoftimi elektronik paraprak mund të ndodhë përpara pranimit fizik, ndaj kërkoni një ngjarje pranimi ose lëvizjeje.

13. A mund të ketë një dërgesë e Trendyol Express më shumë se një identifikues gjurmimi?

Po, një referencë e shitësit dhe një identifikues i partnerit ose i dorëzimit të fundit mund të ekzistojnë njëkohësisht; përdorni vlerën që lidhet me fazën më të fundit të transportit.

14. A do të thotë një skanim në vendin e destinacionit se një dërgesë e Trendyol Express ka kaluar doganën?

Jo. Përpunimi i mbërritjes ose i shkëmbimit ndryshon nga zhdoganimi dhe autoritetet e importit mund të kërkojnë informacion ose pagesë shtesë.

15. A mund ta ndryshojë 17TRACK adresën e dorëzimit të Trendyol Express?

Jo. Ndryshimet e adresës, ridorëzimi dhe kërkesat duhet të trajtohen nga transportuesi përgjegjës, shitësi ose dërguesi i autorizuar.

16. A mund të përdorin bizneset një API për të gjurmuar dërgesat e Trendyol Express?

Bizneset mund të shqyrtojnë dokumentacionin aktual të API-së së 17TRACK për mbulimin e mbështetur të transportuesve dhe duhet t'i marrin kërkesat zyrtare për integrimin e Trendyol Express drejtpërdrejt nga transportuesi.

API-ja e gjurmimit

// 1. Current public official Trendyol Express tracking API:
// Current public official tracking API not confirmed.
//
// 2. 17TRACK API
// Confirm the supported carrier code in the current documentation
// before production use. Do not guess the carrier code.
POST https://api.17track.net/track/v2.4/register
Headers:
  17token: YourKey
  Content-Type: application/json

Body:
[
  {
    "number": "TRACKING_NUMBER",
    "carrier": "CARRIER_CODE"
  }
]

Burimet dhe referencat

17TRACK është një platformë e pavarur gjurmimi dhe nuk është e lidhur me Trendyol Express.

A professional and stable global package tracking platform.

17TRACK
Loading