Skip to main content
Morocco Post

Morocco Post Sporing

Indtast Morocco Post-sporingsnummeret for at tjekke den seneste forsendelsesstatus.

Spore

Om Morocco Post

Morocco Post er transportørnavnet, der bruges i denne sporingsvejledning. Brug det officielle websted som det primære udgangspunkt for aktuelle oplysninger om tjenester, sporing, kontakt og drift.

FeltBekræftede oplysninger
Vist navnMorocco Post
Officielt webstedMorocco Posts officielle websted
SporingsfunktionBrug den officielle sporingsside eller den sporingsside, som afsenderen har angivet for den pågældende forsendelse.
DriftsområdeDen relevante destination, det valgte produkt, scanningsdækningen og leveringsbetingelserne afhænger af den valgte forsendelse og tjeneste.

Relationer mellem transportørenheder

EnhedRelation og betydning for sporing
Morocco PostMorocco Post er den transportøridentitet, der skal vælges, når forsendelsen håndteres under denne transportørpost.
Oprindelig forhandler eller markedspladsForhandleren kan udstede et ordre- eller referencenummer, som er forskelligt fra transportørens sporingsnummer.
Leveringsoperatør på destinationenEn operatør på destinationen kan vise yderligere hændelser efter en international overdragelse; destinationsoperatøren er ikke automatisk udstederen af det oprindelige nummer.
17TRACK17TRACK samler tilgængelige transportørhændelser til visning af sporingsoplysninger og transporterer, omdirigerer, refunderer eller forsikrer ikke en forsendelse.

Hurtigt svar

Indtast forsendelsens sporingsnummer hos transportøren på det officielle Morocco Post-websted eller i 17TRACK. Hvis der ikke vises nogen hændelse, skal du først kontrollere, at nummeret er et sporingsnummer og ikke et ordre- eller referencenummer, fjerne eventuelle utilsigtede mellemrum og spørge afsenderen, om varen er blevet fysisk modtaget.

Pro tip: En etiket eller elektronisk forhåndsmeddelelse kan eksistere, før den første fysiske modtagelsesscanning finder sted. Et tomt resultat beviser ikke i sig selv, at en pakke er bortkommet.

Sådan sporer du Morocco Post-pakker

Den mest pålidelige fremgangsmåde er at sammenligne afsenderens forsendelsesoplysninger med det officielle transportørresultat og det uafhængige 17TRACK-resultat.

TrinHandling
1. Find identifikatorenTjek afsendelseskvitteringen, leveringsmailen, markedspladsens ordreside eller beskeden fra afsenderen. Se efter et sporingsnummer fra transportøren, ikke kun et ordre-ID.
2. Tjek Morocco PostÅbn det officielle Morocco Post-websted, og brug den aktuelle sporingsside.
3. Tjek 17TRACKIndsend den samme identifikator til 17TRACK, når du har brug for et samlet overblik over tilgængelige hændelser.
4. Løs et tomt resultatKontrollér hvert tegn igen, prøv nummeret uden mellemrum eller tegnsætning, og bed afsenderen bekræfte transportøren og acceptstatussen.
5. Eskalér korrektAfsenderen bør normalt kontakte indleveringsstedet eller transportøren for at få undersøgt afsendelsen; køberen bør også kontakte sælgeren om mulighederne for erstatning eller tilbagebetaling.

Formater og eksempler på sporingsnumre

En sporingsidentifikator kan være udstedt af Morocco Post, en postoperatør i afsenderlandet, en logistikpartner eller en markedsplads. Præfikser alene bør ikke betragtes som afgørende bevis på tjenesten.

Format for sporingsnummer

IdentifikatorfamilieNormaliseret mønster og anvendelse
Transportørens sporingsnummerBrug den nøjagtige alfanumeriske identifikator, der står på kvitteringen eller forsendelsesetiketten. Bevar alle bogstaver og cifre; et maskeret eksempel er XX########XX.
International postidentifikatorNogle internationale postforsendelser bruger en struktur i S10-stil: to bogstaver, ni cifre og en landekode på to bogstaver, vist her som AA#########BB. Den udstedende postoperatør og tjenesten kan ikke fastslås ud fra mønsteret alene.
Ordre- eller reference fra forhandlerenEt ordrenummer som ORDER-######## identificerer et køb eller en transaktion og returnerer muligvis ikke scanninger fra transportøren.
Partner- eller sidste-led-identifikatorEn operatør i destinationslandet kan oprette eller vise en anden identifikator. Brug det oprindelige nummer først, og sammenlign eventuelle tilknyttede numre, som transportøren eller sælgeren viser.
Pro tip: Offentliggør aldrig et komplet kundesporingsnummer i en offentlig supportanmodning. Brug en maskeret form som XX########XX.

Sporingsstatusser og deres betydning

StatusBetydning og næste handling
Etiket oprettet eller forhåndsmeddelelseForsendelsesdata findes, men den fysiske indlevering har muligvis ikke fundet sted. Bed afsenderen bekræfte overdragelsen.
Accepteret eller modtagetEn transportør eller postfacilitet har registreret, at den har forsendelsen. Overvåg efterfølgende sorterings- eller afsendelseshændelser.
Under transportForsendelsen bevæger sig mellem behandlingssteder. Der kan forekomme et hul i scanningerne mellem faciliteter.
Toldbehandling eller overdragelseForsendelsen er under import-, eksport- eller partnerbehandling. Ankomst til tolden er ikke det samme som frigivelse.
Ude til leveringDen lokale leveringsfase er begyndt. Sørg for, at adressen og adgangen til levering er tilgængelig.
LeveretEn leveringshændelse er registreret. Hvis varen mangler, skal du kontrollere leveringsstedet og straks kontakte afsenderen.
Undtagelse eller returneringEn hindring eller mislykket levering er registreret. Gennemgå ordlyden i hændelsen, og følg transportørens eller afsenderens anvisninger.

Tjenester og leveringstider

Leveringstiden afhænger af det valgte produkt, afsendersted, destination, indleveringstidspunkt, toldbehandling, weekender, helligdage og lokale leveringsforhold. Betragt ikke et anslået tidsinterval som en garanteret leveringsdato.

Sammenligning af tjenester

TjenestetypeVejledning om sporing og leveringstid
IndenrigsforsendelseBrug den tjeneste, der står på kvitteringen eller etiketten; sporingsomfang og leveringstid afhænger af det valgte produkt.
International forsendelseTag højde for eksport, transport, behandling i destinationslandet, toldbehandling og lokal levering; operatøren i destinationslandet kan tilføje hændelser.
Erhvervs- eller masseforsendelseBekræft tjenestevilkårene på kontoniveau og sporingsfeedet med afsenderen eller kontorepræsentanten.

Leveringstid

Spørgsmål om tidPraktisk svar
Offentliggjort standardBrug den tjenestespecifikke standard, der vises af Morocco Post eller blev oplyst ved købet; man bør ikke antage et universelt antal dage.
Starttidspunkt for beregningKontrollér, om den angivne tid starter ved oprettelse af etiketten, fysisk indlevering eller afsendelse.
Faktorer, der kan medføre forsinkelserTold, sikkerhedskontroller, adressekvalitet, vejr, spidsbelastning, overdragelse til partnere og manglende scanninger kan forlænge forsendelsestiden.

Leveringstider efter destinationsland

DestinationBrug dette for at få et pålideligt estimat
Enhver destinationAnmod om det aktuelle estimat fra oprindelsessted til destination for den præcise tjeneste. Gennemsnit på landeniveau uden en verificeret tjeneste, rute og dato kan vildlede kunderne.
International destination med toldbehandlingLæg ekstra tid til for importdokumentation, told eller afgifter, toldkontrol og overdragelse til leveringsoperatøren i destinationslandet.

Almindelige sporingsproblemer og løsninger

Problem og løsning

Problem eller statusFørste handling
Ugyldigt nummerSammenlign hvert tegn med kvitteringen, fjern mellemrum, og bekræft, at identifikatoren er et trackingnummer.
Ingen trackinghændelserSpørg afsenderen, om forsendelsen fysisk blev overdraget. Elektroniske forsendelsesdata kan være registreret før modtagelsen.
Ingen opdatering i flere dageKontrollér den seneste hændelse, forholdene på destinationen og sælgerens leveringstilsagn. Bed derefter afsenderen om at indlede den relevante undersøgelse, hvis tjenesten tillader det.
Tilbageholdt i toldenSe efter en anmodning om dokumenter, told eller handling fra modtageren. Gå ikke ud fra, at ankomst til tolden betyder, at forsendelsen er frigivet.
Leveret, men manglerKontrollér indgangen, postkassen og receptionen, og spørg husstandsmedlemmer og naboer. Anmod derefter om leveringsdokumentation, og kontakt afsenderen.
Returneret til afsenderGennemgå den angivne årsag, kontakt afsenderen, og bekræft, om der kræves en rettet adresse eller en ny afsendelse.
Beskadigelse eller bortkomstBehold emballagen og indholdet, fotografér tilstanden, og bed den part, der er berettiget til at indgive sagen, om at indlede transportørens undersøgelse eller erstatningssag.

International forsendelse, told og overdragelse til transportører

International tracking repræsenterer en kæde af overdragelser frem for én uafbrudt strøm af scanninger. En hændelse hos en partner, ankomst til tolden eller en udvekslingshændelse på destinationen beviser ikke i sig selv endelig levering eller toldfrigivelse.

FaseHvad kunden bør vide
Modtagelse på oprindelsesstedet og eksportbehandlingTransportøren på oprindelsesstedet registrerer modtagelse, sortering og eksportklargøring. En hændelse om oprettelse af en etiket kan forekomme tidligere.
Hovedtransport og sikkerhedForsendelsen transporteres mellem lande eller behandlingsfaciliteter. Der kan være få scanninger, mens den er under transport.
Toldbehandling på destinationenMyndighederne kan kontrollere deklarationer, told, afgifter og varer med restriktioner. Ankomst til tolden er ikke det samme som toldfrigivelse.
Overdragelse til partnerElektronisk forhåndsmeddelelse, fysisk overdragelse og den første modtagelsesscanning på destinationen er separate hændelser.
Sidste kilometerLeveringsoperatøren på destinationen udfører den lokale levering og kan vise yderligere trackinghændelser.

Leveringsstyring og muligheder efter afsendelse

MulighedKorrekt fremgangsmåde
Rettelse af adresseKontakt afsenderen og den ansvarlige leveringskanal, så snart der opstår et adresseproblem. Muligheden for en løsning afhænger af forsendelsesfasen og tjenestens regler.
Genlevering eller afhentningFølg leveringsmeddelelsen eller den officielle vejledning. Berettigelse, sted og opbevaringsbetingelser afhænger af forsendelsen.
LeveringsbevisBed den ansvarlige transportør eller afsenderen om tilgængelig leveringsdokumentation, når der er uenighed om en scanning, der viser, at forsendelsen er leveret.

Bortkomne eller beskadigede forsendelser, reklamationer, forsikring og refusioner

En trackingforespørgsel, eftersøgning af bortkommen post, et forsikringskrav, refusion af porto og refusion fra en markedsplads er forskellige processer. Hvilken part der er berettiget til at indgive sagen, og hvilken frist der gælder, afhænger af tjenesten og forsendelsesvilkårene.

ProcesDokumentation og handling
TrackingforespørgselAngiv trackingnummeret, indleveringsoplysningerne, den seneste hændelse samt oplysninger om afsender eller modtager via den ansvarlige kanal.
Krav ved bortkomst eller beskadigelseDen berettigede kravstiller bør opbevare emballage, indhold, fotografier, kvitteringer og dokumentation for værdien samt overholde den gældende frist for indgivelse.
Refusion fra sælgerEn sælger eller markedsplads afgør selv, hvilken løsning kunden tilbydes, i henhold til egne vilkår; 17TRACK kan ikke godkende en refusion eller et krav.

Forsendelsesbegrænsninger og særlig håndtering

KategoriPraktisk forsigtighed
Farligt godsBatterier, væsker, aerosoler og andre farlige genstande kan være forbudte eller underlagt særlige regler for emballering og deklaration.
Letfordærveligt og skrøbeligt indholdRegler for emballering, temperatur, håndtering og destination kan påvirke accept og ansvar.
Begrænsede varerVåben, kontrollerede varer, forfalskede varer og varer, der er begrænset på destinationen, kræver kontrol af de aktuelle officielle regler før indlevering.
TolddeklarationerUfuldstændige eller unøjagtige beskrivelser kan forsinke fortoldningen, udløse anmodninger om dokumenter eller medføre returnering.

Kundeservice

KanalBedste anvendelse
Officielt webstedÅbn den officielle Morocco Post-webside for de aktuelle muligheder for tracking og kontakt.
Afsender eller sælgerBrug denne kanal til ordreklager, erstatning, koordinering af refusion og bekræftelse af oplysningerne om afsendelsen.
Henvendelse til transportørenForbered trackingnummer, indleveringsdato, adresser, servicetype, seneste scanning, beskrivelse af indholdet og dokumentation for værdien.

Sporing for e-handel og virksomheder

Virksomheder bør skelne mellem forbrugernes tracking-side, enhver virksomheds-integration leveret af transportøren og en platform med flere transportører. Bekræft de aktuelle kommercielle og tekniske vilkår, før beslutninger om forsendelser automatiseres.

Sammenligning af udvikler/API

MulighedUdbyder
Officiel transportørintegrationMorocco Post
Tracking-API til flere transportører17TRACK

Ved produktionsbrug skal du bekræfte godkendelse, hastighedsbegrænsninger, understøttede hændelser, batchadfærd, tilgængelighed af webhooks og eventuelle meddelelser om migrering i den aktuelle udbyderdokumentation.

FAQ

Grundlæggende ofte stillede spørgsmål

1. Hvordan tracker jeg min Morocco Post-pakke?

Indtast trackingnummeret på den officielle Morocco Post-webside, eller brug 17TRACK til at se tilgængelige forsendelseshændelser.

2. Hvor finder jeg mit Morocco Post-trackingnummer?

Se på forsendelseskvitteringen, afsendelsesmailen, markedspladsens forsendelsesside eller beskeden fra afsenderen.

3. Hvordan ser et Morocco Post-trackingnummer ud?

Identifikatoren kan indeholde bogstaver og tal, og en international postforsendelse kan bruge et mønster i S10-stil; brug den komplette identifikator, der blev angivet for forsendelsen.

4. Hvorfor er min Morocco Post-tracking ikke blevet opdateret?

En scanning kan være forsinket under transport, behandling, toldbehandling eller overdragelse; bekræft den seneste hændelse med afsenderen, før du eskalerer sagen.

5. Hvor lang tid tager levering med Morocco Post?

Tidsforbruget afhænger af tjenesten, ruten, toldbehandlingen, adressen og de lokale leveringsforhold, så brug det estimat, der er knyttet til den konkrete forsendelse.

6. Hvad skal jeg gøre, hvis et leveringsforsøg med Morocco Post mislykkes?

Læs leveringsmeddelelsen, følg den angivne vejledning om afhentning eller genlevering, og kontakt afsenderen, hvis det næste skridt er uklart.

7. Hvad skal jeg gøre, hvis Morocco Post angiver, at pakken er leveret, men jeg ikke har modtaget den?

Kontrollér indgange, postkasser, receptionsområder, husstandsmedlemmer og naboer, og anmod derefter om tilgængelig dokumentation for leveringen samt kontakt afsenderen.

8. Hvad skal jeg gøre, hvis min Morocco Post-pakke er bortkommet eller beskadiget?

Gem emballagen, fotografer skaden, og bed den berettigede afsender eller kravstiller om at indlede den relevante forespørgsel eller indgive det relevante krav til transportøren.

9. Hvordan kontakter jeg Morocco Post om en forsendelse?

Brug den aktuelle kontakt- eller trackingmulighed på den officielle Morocco Post-webside, og forbered trackingnummeret og indleveringsoplysningerne.

10. Kan 17TRACK ændre min leveringsadresse hos Morocco Post?

Nej. 17TRACK viser tilgængelige trackingoplysninger og kan ikke omdirigere, ændre, refundere eller indgive krav vedrørende en forsendelse.

Ekspert-FAQ

11. Betyder en hændelse om oprettelse af en etiket, at Morocco Post har pakken?

Nej. Oprettelse af en etiket eller elektronisk forhåndsmeddelelse kan ske før den fysiske modtagelse, så se efter en hændelse for accept eller modtagelse.

12. Kan en international forsendelse med Morocco Post beholde det samme trackingnummer efter overdragelse?

Den kan fortsætte under den oprindelige identifikator eller få vist en tilknyttet destinationsidentifikator; sammenlign begge registreringer i stedet for at antage, at et nyt nummer erstatter det gamle.

13. Betyder ankomst til destinationslandets told, at en Morocco Post-pakke er blevet frigivet?

Nej. Ankomst, undersøgelse, anmodning om oplysninger, toldfastsættelse og frigivelse er separate toldstadier.

14. Hvem bør åbne en undersøgelse af en international forsendelse med Morocco Post?

Den part, der er berettiget til at indgive sagen, afhænger af tjenesten og oprindelsesbetingelserne; afsenderen bør normalt starte transportørens forespørgsel og koordinere med modtageren.

15. Kan virksomheder spore forsendelser med Morocco Post via en API?

Virksomheder kan vurdere en officiel transportørintegration eller 17TRACK API, men bør kontrollere den aktuelle dokumentation, godkendelse, dækning og kommercielle vilkår før implementering.

16. Hvilke oplysninger bør en virksomhed gemme til tracking af Morocco Post?

Gem transportørens identifikator, ordrehenvisning, oprindelse og destination, tidsstempler for hændelser, den rå hændelsestekst og den normaliserede forsendelsesstatus.

Sporings-API

Reference til 17TRACK API
// Official Morocco Post API:
// Current public official tracking API details require confirmation
// from current Morocco Post developer documentation.

// 17TRACK API:
POST https://api.17track.net/track/v2.4/register
Headers:
  17token: YourKey
  Content-Type: application/json

Body:
[
  {
    "number": "TRACKING_NUMBER",
    "carrier": "CARRIER_CODE"
  }
]

// Replace CARRIER_CODE with the current 17TRACK carrier code
// confirmed in the current 17TRACK documentation.

Kilder og referencer

17TRACK er en uafhængig trackingplatform og er ikke tilknyttet Morocco Post.

A professional and stable global package tracking platform.

17TRACK
Loading